Šport

Športom ku zdraviu

Všestranne vyrovnaný životný štýl zahŕňa nielen adekvátnu stravu, výživu, potravu, ale aj dostatok pohybu. Odpočinok je veľmi dôležitou a nevyhnutnou súčasťou nášho života. Relaxovať môžeme niekoľkými spôsobmi, aj cvičením, čiže športom. Vtedy tomu hovoríme, že ide o aktívny oddych. Ľudský organizmus nevyhnutne potrebuje na život pohyb, a to najmä ak máte sedavé zamestnanie. Primeraná telesná aktivita prospieva celému kardiovaskulárnemu systému, čiže srdcu a cievam. Obmedzením užívania vysokorafinovaných potravín a pravidelným pohybom smerujeme k zdravému životnému štýlu.

Adekvátny telesný pohyb a fyzické aktivity spomaľujú proces stárnutia, posiľuje srdce, znižuje krvný tlak, a samozrejme uvoľňuje stres. V dnešnej uponáhľanej dobe je priam nevyhnutnosťou pohyb na čerstvom vzduchu. V zásade sa nepotrebujete stať členmi fitness klubu alebo chodiť pravidelne do posilňovne, pretože niekedy stačí a je ideálnou formou pohybu obyčajná chôdza.

Športom ku zdraviu

Túžba po rýchlom vyriešení dlhotrvajúcich zdravotných problémov, ako sú napríklad nespavosť a obezita spôsobuje, že častokrát siahneme po rôznych medikamentoch, ale neexistuje nijaká jediná potravina či liek, konzumáciou ktorých by sme vyriešili náš problém so všetkými neduhmi. A pritom stačí obyčajný pohyb na čerstvom vzduchu a ako už bolo spomínané vyšiie, niekedy stačí aj pravidelná chôdza, dlhé prechádzky.

Šport a oddych

Menšou konzumáciou cholesterolu, nasýtených tukov a väčšou konzumáciou vlákniny spolu s cvičením dosiahneme čo najlepšie výsledky. Nadbytok tukov je najškodlivejší prvok súčasného spôsobu stravovania. Preto snažte sa znížiť množstvo tukov vo Vašej strave, predovšetkým konzumáciu masti, masla, margarínov, olejov, mäsa a mäsových výrobkov a pravidelne sa pohybujte. Strava zakladajúca sa na báze rastlinných potravín je určite zdravšia než stravovanie založené na konzumácií mäsa. Spolu so športovými aktivitami rôzneho druhu prispejete tak nielen svojmu zdraviu, ale aj psychike, pretože športovaním sa vylučujú do mozdu príjemné pocity, ktoré navodzujú pokojný stav.