Financie

Ako na peniaze

Financie sú často rozoberanou témou. Varianty rozhovoru sa pritom hýbu iba v malom rozsahu. Mám peniaze, budem mať peniaze, keby som mal peniaze a nemám peniaze… Peniaze sú všade okolo nás. Bez peňazí človek zažíva naozaj dikomfort. Niekedy je až do smiechu, ako sa za nimi naháňame. Každý deň tvrdo pracujeme niekoľko hodín. Z výplaty, ktorú dostaneme zaplatíme potrebné šeky, jedlo, hygienu, lieky a spotrebný tovar. A hádajte kde sme? Na nule. A mesiac sa začína odznova. Takto vyzerá smutná realita takmer polovici bežných rodín. Nemusí to tak ale byť. Stačí sa iba pozerať na problematiku financií iným pohľadom.

svet sa netočí iba okolo peňazí

Ak sme dlhodobo vystavený stresu a nadmernému fyzickému vypätiu, naše zdravie nám to zráta. Treba si rozmyslieť, či sme ochotný pre pár hodín nadčasov obetovať niekoľko desiatok ak nie stoviek euro na liečenie poškodenej chrbtice, oslabenej imunite a mnohých ďalších zdravotných komplikácií. Ak sa menej naháňame za peniazmi zistíme, že existujú aj dôležitejšie veci – zdravie napríklad. A to si teda za peniaze nikto nekúpi. Aby ste ušetrili a mohli sa začať venovať svojim koníčkom či obyčajnému relaxu, alebo proste tráviť voľné chvíle v kruhu rodiny a priateľov, musíte urobiť jedno závažné životné rozhodnutie.

Musíte vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Naozaj. Je pre vás natoľko potrebných 400 programov v televízii? Čo takto menší balík kanálov za menší paušál… Máte priestor na umiestnenie vyvýšených záhonov alebo malú záhradku? Nekupujte drahú bio zeleninu ale dopestujte si svoju vlastnú. Nejedzte zbytočne predražené polotovary a vymeňte ich za zdravšie jedlá v rozumnej miere. Urobíte tak niečo nielen pre svoje zdravie ale aj pre svoju peňaženku. 

domáca záhradka nám pomáha šetriť

Poznáte vetu: – Nie som taký bohatý aby som mohol byť chorý. – Tak ak u nás doma prepukne iba obyčajná chrípka v lekárni nárazovo na bežných liekoch necháme aj sto eur. Tak to je už slušná suma. Ušetriť ju môžeme práve zdravším jedlom a pohybom na čerstvom vzduchu. Trávime tak zmysluplne čas s rodinou a podporujeme svoju imunitu. Tak predchádzame rôznym chorobám a nepriamo šetríme. Ak sme zdraví, nepotrebujeme predsa drahé lieky na rôzne choroby. Spôsobov ako ušetriť peniaze a dokonca si aj pravidelne odkladať bokom je niekoľko. Väčšinu ale spája ten istý princíp. Vystúpte z komfortnej zóny a zamerajte sa na úspech. Váš úspech a príjemnejšie prežitie voľných chvíľ, bez strachu o svoje financie.